Срібний вовк (Львів) Клуб історичної реконструкції - Срібний вовк
Привіт, гість 07 Вер, 2013 - 07:11 Українська Російська
Головна
Проекти
Архіви
Форуми

 

 
 

У даний час 0 користувачів онлайн.

Ви анонімний користувач.

Історична довідка про з'їзд монархів

Опубліковано: Thror | Сб, 27 Тра, 2006 Надрукувати | Відправити | переглядів: 4716 |
№ версії 2 - Сб, 27 Тра, 2006

Історична довідка

..Найвизначнішою і пам’ятною подією в житті південної столиці Литви був приїзд до Луцька європейських монархів у 1429 році.

Вітовт відчував, що, при всіх своїх досягненнях і славі, дуже залежав від Польщі і коронних панів. Рада коронна, управляючи королем та урядом, стежила за всіма діями великого князя Литовського і будь-які його іноземні зносини викликали її підозри й незадоволення, оскільки пани вважали Литву власністю польської корони. Саме тому Вітовт, якого ще 1398 року князі й бояри литовські і руські проголошували своїм королем, а пізніше сам імператор Сигізмунд заохочував до корони, мріючи про повну суверенність улюбленої вітчизни, погодився на коронацію.

З іншого боку, імператорові Священної Римської імперії, королеві угорсько-німецько-чеському Сигізмунду було вигідно надання Вітовтові королівського титулу, щоб таким чином відділити Литву від Польщі і зменшити перевагу, яку Польща досягла над угорцями і прусами. В подальшому цісар мав намір створити тісний союз між литовцями, угорцями й німцями проти польської держави. Ось для цього і залагодження ряду інших нагальних справ, що стосувалися безпеки цілої Європи й християнського світу від наступу турків, домовлено було поміж Вітовтом, Сигізмундом і Ягайлом про дипломатичний конгрес європейських монархів у Луцьку на день Святого Богоявлення Господнього у 1429 році.

В призначений час великий князь з панами і боярами литовськими й руськими чекав іменитих гостей. Для їх розміщення були приготовлені будинки і двори не лише в Замку й острівній частині Луцька, а й на Заглушецькому передмісті та заміських дворах в селах Гнідава, Красне, Омеляник, Забороль, Жидичин. У місцях розташування гостей накривали багаті столи, заставлені золотим і срібним посудом з різноманітними стравами й дорогими напоями. Сотні бочок вина й пива, стада лосів, зубрів і диких кабанів, а також тисячі домашніх волів, яловиць і баранів чекали своєї черги, щоб у вигляді шматків духмяної печені потрапити на ті столи.

Першим до Луцька в оточенні польських панів, очолюваних головним ідеологом польського уряду папським кардиналом і краківським єпископом ЗбігневомО лесницьким, прибув Ягайло. Король привіз із собою також дружину Софію і двох молодих синів.

Великий князь Московський Василій, внук Вітовта, через молоді літа приїхав у супроводі митрополита Фотія і залежних від Московської держави руських князів. На з’їзд також прибули: король датський Ерік XIV , татарські хани Перекопської, Донської і Волзької орд та молдавський воєвода зі своїми боярами і панами. Від великого магістра німецького ордену присланий був до Луцька командор Балгі, а магістр інфляндського ордену Зиґфрід з почтом своїм прибув особисто. Папа римський прислав свого легата Андрія Домініканка, а візантійський цар Іоанн Палеолог – своїх послів.

Вітовт в оточенні панів й двох своїх улюблених дворян Малярика та Цибульки з католицьким, православним і вірменським єпископами урочисто зустрічали гостей, супроводжували до Верхнього замку, де великий князь влаштував їм прийом з королівськими почестями.

Проте найпишнішою була зустріч імператора Священної Римської імперії Сигізмунда, який зі своєю дружиною Барбарою і двором, в супроводі баронів і вельмож німецьких, угорських і чеських, різноманітних слуг, збройної охорони і рицарів останнім прибув до Луцька. Зустрічати цісаря виїхали за межі Луцька аж до Забороля Вітовт, Ягайло зі своїми рицарями, а також представники від жителів міста, громади: руська, латинська, вірменська, єврейська і караїмська з своїми духовними пастирями. Після церемонії зустрічі направлялися до міста: Сигізмунд, Вітовт і кардинал Олесницький верхи на конях, а Ягайла імператорова Барбара запросила до себе в карету. Не тільки жителі Луцька, а й князі та пани зі всієї Волині, раніше прибулі гості та жителі довколишніх сіл вийшли на високі береги Стиру на зустріч з цісарем і суцільним довгим коридором ліктем до ліктя стояли вздовж обидвох боків Великої дороги. Імператор вітав усіх і дякував за теплий прийом. Звуки дзвонів усіх церков і костелів, гучних труб, барабанів і сурм знаменували в’їзд святково одягненої процесії високих гостей до Луцька. Здавалося, що один монарх намагався затьмарити іншого числом лицарства і пишного убранства, а один лицар іншого – світлом обладунків і блиском зброї.

Після пишних прийомів і бенкетів прийшла пора вирішення дипломатичних справ відносно протистояння туркам у Європі, непослуху Молдавії і Валахії, загрози поширення русизму з Чехії, небезпеки Константинополю від турків та єднання християнських церков. Ну і, звичайно, на пропозицію Сигізмунда розглядалося чи не головне питання з’їзду – прийняття королівського достоїнства Вітовтом і проголошення Литви королівством. По всіх дипломатичних питаннях володарі радилися в окремих палатах князівського палацу, збудованого ще Любартом у Верхньому замку. В одній – цісар зі своїми німецько-угорсько-чеськими вельможами, в другій – Ягайло з польськими панами, а в третій – Вітовт з литовсько-руськими князями, панами і боярами.

В перервах між дипломатичними дискусіями високо вельможне панство проводило дні в забавах, лицарських турнірах, перегонах і різноманітних полюваннях з птахами й псами щоразу в інших околицях Луцька. В замковому палаці подарований Вітовту імператором блазень Генне, як виявиться пізніше – агент цісаря Сигізмунда – розважав зібраних гостей.

Проте в Луцьку справа коронації великого князя Литви не вирішилася, тому що польські пани, пославшись на загрозу цього проекту польсько-литовській унії, вчинили сильний супротив Ягайлові і спішно покинули Луцьк. Вслід за ними, не попрощавшись з гостями, виїхав і сконфужений король. Вітовт і Сигізмунд на раді зі своїми вельможами прийшли до висновку, що необхідно й надалі вмовляти Ягайла до згоди і провести коронацію на наступному з’їзді вже у Вільно.


Надрукувати | Відправити | переглядів: 4716 |

 Автори  Правила Про нас Контакти  Copyrights 2005-2021(c) Срібний вовк (Львів)

аренда склада челябинск . Строительные материалы с доставкой. Паркет дуб со скидкой 20%. . К Вашему вниманию автобусные перевозки по Украине за небольшие деньги